Brexit, czyli kruche porozumienie brytyjskiego rządu

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Jak podkreśliła sama premier, rozwód z Unią Europejską zakończy swobodny przepływ osób między wspólnotą i Zjednoczonym Królestwem. Ten proces będzie miał charakter stopniowy. Od oficjalnej daty wyjścia ze struktur UE, to jest, od 29 marca 2019 do 31 grudnia 2020 będzie trwał tak zwany okres przejściowy. Każdy obywatel Unii Europejskiej, który zdecyduje się zamieszkać na Wyspach przed końcem trwania tego okresu, będzie mógł pozostać w kraju bez spełniania dodatkowych warunków. Co więcej, jeśli taka osoba jest legalnie zatrudniona i przebywa w kraju 5 lat, to automatycznie otrzyma status osoby osiedlonej. Inne osoby, którym „brakuje” lat do otrzymania takiego statusu, ale wyrażą chęć pozostania na terytorium Wielkiej Brytanii będą mogły nadal legalnie pracować w kraju.

Należy także podkreślić, że w trakcie trwania okresu przejściowego osoby pracujące na Wyspach będą mogły sprowadzać do Wielkiej Brytanii swoich bliskich.

Według statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka ponad 1 mln Polaków z czego około 250 tys. w samym tylko Londynie, co sprawia, że jesteśmy największą grupą imigrantów na Wyspach.

Przyjęty przez brytyjski rząd projekt umowy zakłada również, że nowa polityka imigracyjna będzie skoncentrowana na kwalifikacjach osób chcących pracować w Zjednoczonym Królestwie a nie na krajach, z których pochodzą.

Jednakże wszystkie przyjęte propozycje mogą lec w gruzach jeśli porozumienie odrzuci brytyjski parlament. Niedługo po ogłoszeniu przez Theresę May roboczej umowy z UE ws. Brexitu ze swoich stanowisk zrezygnowało kilkoro ministrów, co może doprowadzić do rozpadu rządu i powołania nowego premiera.  Jeśli do tego dojdzie i parlament odrzuci propozycję umowy, to Wielka Brytania stanie przed wyborem tzw. twardego Brexitu, co będzie gorsze w skutkach dla naszych rodaków.

W atmosferze wielkiej niewiadomej może jest to właśnie najlepszy czas dla osób, które chcą pracować w Wielkiej Brytanii, żeby znaleźć pracę w Anglii od zaraz i „zdążyć” przed zmianą przepisów imigracyjnych. Biorąc pod uwagę ilość portali ogłoszeniowych oferujących prace zagranicą można śmiało powiedzieć, że Wielka Brytania znajduje się wciąż w ścisłej czołówce i bez większych problemów można znaleźć np. pracę w Anglii z zakwaterowaniem lub dodatkową pracę na wakacje.

 

 

 

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2019
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij