Cudzoziemcy w liczbach

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Anglia od lat cieszy się wielką popularnością wśród emigrantów. W konsekwencji społeczeństwo angielskie jest multikulturowe oraz wielonarodowe. Na ulicach Londynu i innych wielkich angielskich miast usłyszeć można niemalże wszystkie języki świata.

W 2014 roku działające w Wielkiej Brytanii Narodowe Biuro Statystyczne podało, że w odniesieniu do roku 2013 liczba ludności na terenie Anglii oraz Walii wzrosła o około czterysta tysięcy. Zmiany te są wynikiem ogromnej fali imigrantów, a także bardzo wysokiego odsetka urodzeń, który jest najwyższy od roku 1972. Na podkreślenie zasługuje fakt, że chodzi o dzieci nie rodowitych Brytyjczyków, ale tych, którzy zdecydowali się osiąść na Wyspach dlatego, że znaleźli tutaj pracę i lepszy byt.

Największa fala imigrantów

Wspomniane już Narodowe Biuro Statystyczne podało, że największa fala imigrantów miała w Wielkiej Brytanii miejsce w latach 2004 – 2009. Było to więc po wejściu do Unii Europejskiej państw wchodzących w skład byłego bloku komunistycznego. To wśród nich znalazła się Polska. We wskazanej grupie najwięcej było Polaków. Dzisiaj Anglia staje przed kolejnym wyzwaniem imigracyjnym: na ten moment próbują dostać się do niej obcokrajowcy z Syrii.

Ilu jest Polaków na Wyspach?

Największa fala imigrantów w Anglii w ostatnich latach to młodzi ludzie w wieku od dwudziestu pięciu do trzydziestu czterech lat. Wśród nich aż jedna piąta posługuje się językiem ojczystym jako językiem narodowym. Obecnie uważa się, że wśród imigrantów około sześćset tysięcy stanowią Polacy. Język polski jest więc najpowszechniejszym w Anglii. Zaraz po nim znajduje się język urdu oraz bengalski. Są to języki, którymi porozumiewają się obcokrajowcy z Indii oraz Pakistanu.

Inne narodowości

W Anglii aż siedem i pół miliona mieszkańców stanowią osoby przyjezdne, na stałe mieszkające na Wyspach. Poza Polakami bardzo liczną grupą są:

  • Hindusi;
  • Włosi;
  • Pakistańczycy.

Prowadzone statystyki pokazują, że imigranci istotnie wsparci ludność, która znajduje się w wieku produkcyjnym. To właśnie z tego powodu na Wyspach rodzi się aktualnie więcej dzieci, a ze znalezieniem siły roboczej nie ma żadnego problemu. Jednocześnie znalezienie pracy staje się coraz większym wyzwaniem.

Czy Anglicy są zadowoleni z takiego stanu rzeczy?

Kiedy kolejne państwa, w tym Polska, wchodziły do Unii Europejskiej, Anglicy bardzo sceptycznie podchodzi do imigrantów. Traktowali ich jako konkurencję do pracy i sporą grupę, która czerpać będzie z przysługujących na terenie Anglii świadczeń. Dzisiaj w tej kwestii nadal niewiele się zmieniło – regularnie powracają dyskusje na temat przysługujących imigrantom świadczeń. Prym wiedzie w tym obecny premier David Cameron. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że to właśnie osoby przyjezdne wykonują część prac, których rodowici Anglicy nigdy by się nie podjęli. Gdyby nie fala obcokrajowców społeczeństwo angielskie byłoby także społeczeństwem błyskawicznie starzejącym się, a nie jest to zjawisko, które uważa się za pożądane i będące korzystne dla państw i narodów.

Dodaj komentarz

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij