Czy polskie prawo jazdy przydaje się za granicą?

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Jesteś już w Anglii czy dopiero zamierzasz do niej pojechać? Co z Twoim polskim prawem jazdy? Czy jest ważne? Czy się przydaje? Czy wreszcie: warto je w ogóle ze sobą zabierać?

 

Polskie prawo jazdy uznawane na terenie całej Unii Europejskiej

Kiedy w Polsce obowiązywał stary wzór prawa jazdy (charakterystyczne książeczki), nieraz zdarzało się, że polscy kierowcy wyjeżdżający poza granice kraju karani byli mandatami. Nie wszyscy bowiem uznawali obowiązujący u nas wzór tego dokumenty. Od 19 stycznia 2013 roku sytuacja się jednak zmieniła. Wydawane w Polsce prawo jazdy ma standardową europejską formę. Jest to wykonana z plastiku karta zawierająca zdjęcie oraz odpowiednie zabezpieczenia, które chronią ją przed sfałszowaniem. Dyrektywa Rady Unii Europejskiej w sprawie praw jazdy z 1991 roku mówi, że taki wzór dokumentu poświadczającego posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami musi być uznawany na terenie całej wspólnoty.

Warto dodać, że właściciele starego prawa jazdy nie muszą się obawiać. Jest ono ważne do utraty terminu ważności lub (w sytuacjach, kiedy termin jest dłuższy) do 2033 roku. Na wymianę dokumentu jest więc jeszcze mnóstwo czasu.

Prawo jazdy międzynarodowe

W krajach nie wchodzących w skład Unii Europejskiej prawo jazdy nie zawsze jest uznawane. Rozwiązaniem jest prawo jazdy międzynarodowe, którego wydanie to koszt około trzydziestu złotych. Wyrobienie takiego dokumentu jest opłacalne w przypadku osób, które wyjeżdżają na przykład do Europy Wschodniej.

Przed wyjazdem

Jeżeli jedziesz do Wielkiej Brytanii swoim samochodem, koniecznie musisz sprawdzić, czy dokument uprawniający Cię do prowadzenia samochodu nie utracił ważności. Jeżeli jest jeszcze ważny, ale do wymiany pozostało stosunkowo niewiele czasu, lepiej nie zwlekać i załatwić wszelkie formalności przed wyjazdem. Pomoże to uniknąć problemów wtedy, kiedy Twój wyjazd się przedłuży.

Co w sytuacji dłuższego wyjazdu?

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd lub znalazłeś tam pracę na stałe, najlepiej nie czekać i od razu wymienić polskie prawo jazdy na zagraniczne. Wtedy w kwestii takich spraw, jak okresy ważności dokumentu, badania medyczne czy przeglądy techniczne, podlegać będziesz nie regulacjom polskim, ale tym, które obowiązują na terenie Wielkiej Brytanii.

Czy na pewno się przyda?

Prawo jazdy z pewnością warto ze sobą zabrać nawet wtedy, kiedy nie wyjeżdżasz swoim samochodem. Nieraz może okazać się, że w podjętej przez Ciebie pracy jest ono atutem. A jak już zadomowisz się na stałe, możesz zdecydować się na kupno samochodu, którym przecież przemieścisz się łatwiej i szybciej niż komunikacją publiczną. Posiadanie prawa jazdy to wielkie udogodnienie, z którego naprawdę warto korzystać. Jeżeli już masz prawo jazdy, nie należy go zostawiać w domowej szufladzie.

Dodaj komentarz

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij