Dlaczego lewą stroną?

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Choć zapewne nie jest dla nikogo nowością fakt, że na Wyspach panuje zasada ruchu lewostronnego, to w codziennej sytuacji możemy łatwo o tym zapomnieć.

Przyjęliśmy bowiem myśleć, że zasada poruszania się po lewej stronie dotyczy głównie pojazdów mechanicznych, a piesi i tak poruszają się przecież jak chcą. Sytuacja ulega zmianie kiedy roztargniony przybysz z Polski próbuje przejść przez jezdnie i odruchowo spogląda najpierw w lewo a potem dopiero w prawo i nie zauważy nadjeżdżającego samochodu. Dla takich właśnie osób, przyzwyczajonych do ruchu prawostronnego, w Londynie przy przejściach dla pieszych napisano „LOOK RIGHT”- spójrz w prawo.

 

Historia pojawienia się ruchu lewostronnego jest dość ciekawa. Dyskusje na temat, która strona jest lepsza pojawiały się już w starożytności, ale formalne próby uregulowania tego sporu pojawiły się dopiero w średniowieczu. Papież Bonifacy VIII ogłosił rok 1300, rokiem jubileuszowym i w swojej bulli ogłosił, że pielgrzymi, którzy w tym roku przybedą do Wiecznego Miasta otrzymają odpust zupełny. Ta decyzja spowodowała, iż dziennie dziesiątki tysięcy wiernych przybywało do Rzymu. Z tego powodu papież ogłosił, żeby pielgrzymi poruszali sie lewą stroną, gdyż po tej stronie znajduje sie serce.  Tak naprawdę chodziło o uporządkowanie ruchu w mieście, które przybywało prawdziwe oblężenie pielgrzymów. 

 

W Japonii cesarskim dekretem z początków  XVII wieku rownież zajęto sie tą kwestią. Okazało sie bowiem, żu poruszanie się prawą stroną doprowadzało do poważnych konfliktów między samurajami, gdyż ci zaczepiali sie bronią noszoną u lewego boku.  W dodatku osoba poruszająca sie po lewej stronie łatwiej i szybciej mogła odpowiedzieć na ataki przeciwnika.

 

W Europie mówiono, że woźnica z zaprzęgiem poruszający się lewą stroną drogi zdecydowanie lepiej widzi przeszkody i łatwiej prowadzi zaprzęg. Współcześnie Brytyjczycy jeżdżący samochodami po lewej stronie mówią , że dzięki temu kierowca lepiej widzi nadjeżdżający pojazd z przeciwka i jazda samochodem jest dużo bezpieczniejsza.

 

Panujący w Europie trend ruchu lewostronnego przełamał Napoleon Bonaparte, który w walce kierował swoimi wojskami prawą stroną, co wprowadzała zamęt w szeregach nieprzyjaciela, który był przyzwyczajony do poruszania sie lewą stroną.

 

Mimo że, krajów z ruchem lewostronnym jest zdecydowanie mniej, to zawsze należy sprawdzić jaka zasada panuje w danym kraju. Przede wszystkim ta kwestia dotyczy osób, które zdecydowały sie pracę w Anglii od zaraz i planują podróż własnym samochodem. 

 

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij