Jest taki numer, bez którego nie możesz pracować w Anglii

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

National Insurance Number, zwany również NIN, bo o nim właśnie mowa, to unikalny dla każdego numer ubezpieczenia społecznego, bez którego nikt na Wyspach Brytyjskich nie dostanie legalnie możliwości pracy.

Numer ten, to na swój sposób odpowiednik naszego konta indywidualnego w ZUS. Dzięki niemu system socjalny Wielkiej Brytanii wie jakie składki odprowadzamy, i czy należeć się nam będzie emerytura, zasiłek dla bezrobotnych, tzw. benefits, czyli zasiłki i zapomogi socjalne. Będziemy używać tego numeru również podczas wizyt u lekarza.

 

O czym pamiętać należy i czego powinniśmy mieć świadomość

Zdarza się, że nasz pracodawca nie będzie chętny do opłacania składek na NIN. Może stać się  to faktem lub pozostać jedynie w teorii, jeżeli my, jako pracownicy, będzie zarabiać poniżej 100 funtów tygodniowo. Jednak taka sytuacja będzie skutkować przykrymi konsekwencjami. Dlaczego? Pracownik nie zyska uprawnień do emerytury ani innych świadczeń chorobowych, zasiłków dla bezrobotnych czy zasiłku macierzyńskiego. Emerytura jest zaliczana w UK do kategorii zasiłków.

Kilka słów o rodzajach składek National Insurance Contributions.

Istnieją 4 rodzaje składek:
1 class płacą zatrudnieni pracownicy w wysokości 12%. To uprawnia ich do wszystkich zasiłków, zapomóg i emerytury
2 class płacą samo- zatrudnieni w wysokości 2,65 funta tygodniowo. Ta składka nie uprawnia jednak do Second State Pension
3 class stworzona została dla tych, którzy mają zaległości w składkach i chcą wyrównać brakującą kwotę
4 class płacą właściciele firm

Kto może otrzymać NIN?

Jak już wspominaliśmy, NIN może i powinien otrzymać każdy, kto ukończył 16 lat, mieszka i pracuje na terenie Wielkiej Brytanii. W przypadku osób niepełnoletnich numer nadawany jest automatycznie i przesyłany na adres rodziców przez National Insurance Office. Pozostałe osoby muszą ubiegając się o ten numer stawić się w urzędzie. Najczęściej jest to najbliższe Job Center, czyli odpowiednik naszego Urzędu Pracy.

Procedura w tym wypadku jest następująca. Pracodawca wydaje nam zaświadczenie o zatrudnieniu, dzwonimy na infolinię do JOB Center, podajemy dane i umawiamy się na spotkanie. Potrzebujemy jeszcze zaświadczenia o zamieszkaniu, które wystawia nam nasz landlord lub pracodawca (jeśli on również zapewnia nam mieszkanie). Warto zdobywać pracę przez sprawdzone agencje jeszcze przed wylotem z Polski. Uzbrojeni w dokumenty i paszport, idziemy na spotkanie do Job Center, gdzie w przypadku Polaków otrzymamy formularz nieco uproszczony (w języku angielskim i polskim). Po wypełnieniu go i złożeniu, pozostaje nam czekać przez około 2 tygodnie na korespondencję z nadanym numerem. Będzie on składał się z cyfr i znaków. Dokładnie składa się z dwóch liter na początku tj: SK, PX, SL, sześciu cyfr oraz jednej litery na końcu.

Wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii warto mieć już pewny kontrakt. Z pewnością trzeba zasięgnąć wiedzy na temat przepisów obowiązujących na Wyspach. Zasada „nieznajomość prawa szkodzi”, znajduje tu jak najbardziej swoje uzasadnienie. Benefity przydadzą nam się jeśli chcielibyśmy emigrować do UK całą rodziną. Możemy nawet dostać dopłatę do kosztów opieki nad dziećmi. Oczywiście nie od razu – trwa to około pół roku. Dopilnujmy zatem, aby nasze dokumenty były skompletowane oraz podpisane. Dopilnujmy wszelkich formalności. Dzięki temu zaoszczędzimy sporą dawkę nerwów i nieporozumień.

Dodaj komentarz

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij