Opieka medyczna w Anglii - co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na wyjazd

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Decyzja o wyjeździe do pracy na Wyspy powinna wiązać się z zebraniem informacji na temat nie tylko sposobu wynagradzania pracowników w Anglii, ale również dostępu do opieki medycznej. Trzeba pamiętać, że choroba może przytrafić się nam zawsze. Aby nie czuć się zaskoczonym i przestraszonym, warto jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się do czego mamy prawo oraz gdzie szukać pomocy.

Polacy przebywający w Polsce mają prawo do bezpłatnej pomocy medycznej wówczas, jeśli opłacają składki zdrowotne, tak zwane National Insurance. Nie oznacza to jednak, że wszystkie usługi medyczne są tutaj całkowicie darmowe. Zapłacić trzeba chociażby za niektóre usługi optyczne, a także leczenie stomatologiczne. Umowa z agencją podpisana w Polsce Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy, podpisując umowę w Polsce, nadal są płatnikami składek zdrowotnych w naszym kraju. W tym wypadku prawo do bezpłatnej pomocy medycznej zapewnia posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten należy wyrobić przed wyjazdem we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta jest zupełnie bezpłatna. Ma charakter imienny i wydawana jest na konkretną osobę. Znajdują się na niej dane takie, jak:

  • imię i nazwisko właściciela;
  • numer PESEL;
  • numer oddziału NFZ, który kartę wydał.

Aby otrzymać pomoc, kartę należy zawsze mieć przy sobie.

Umowa z agencją podpisana w Anglii

W tym wypadku prawo do opieki medycznej zapewni opłacanie wspomnianego już National Insurance. Podobnie jak w Polsce, składki odprowadzane są przez pracodawcę. Każdy, kto w Anglii opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne ma przyznany specjalny numer – należy go zapamiętać. Będzie on bowiem potrzebny w przypadku korzystania z pomocy. Plusem opłacania National Insurance jest możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego, jeśli problemy zdrowotne uniemożliwiają przyjście do pracy przez cztery dni lub więcej. Osoby, które pracując w Anglii nie opłacają składek, w przypadku problemów zdrowotnych powinny skontaktować się z Social Security. Jest to biuro opieki społecznej.

Opłaty

W Anglii zapłacić trzeba za zrealizowanie recepty. Stosowana jest tu jednak zawsze stała opłata, która wynosi nieco ponad sześć funtów za lek. Darmowe leki przysługują emerytom oraz dzieciom, które nie ukończyły jeszcze szesnastu lat. Pomoc stomatologiczna jest bezpłatna dla tej samej grupy. Pozostali muszą pokryć 80% kosztów leczenia. Samo badanie stomatologiczne to zawsze stała opłata. Darmowym leczeniem szpitalnym zajmują się placówki NHS. Stacje pogotowia ratunkowego również świadczą bezpłatną pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Pomoc medyczna może być potrzebna każdemu, kto zdecydował się na wyjazd do Anglii. Nigdy nie wiemy, kiedy dopadnie nas choroba lub przydarzy się nam wypadek. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się jak wygląda opieka medyczna na Wyspach i jakich formalności należy dopełnić, aby można było skorzystać z niej bez zbędnych opłat i trudności.

Dodaj komentarz

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij