Rodzaje urlopów w Anglii

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Wielu osobom błędnie wydaje się, że praca za granicą w Anglii to konieczność wykonywania swoich obowiązków praktycznie od bladego świtu do późnej nocy. Niektórzy sądzą, że wyjazd do innego kraju wiąże się z koniecznością ciężkiej harówki i braku wolnego. Wiele osób obawia się, że praca za granicą to wykonywanie zadań nie tylko od poniedziałku do piątku, ale także w weekendy i dni, które teoretycznie powinny być wolne. Tak jednak nie jest, ponieważ każda osoba zatrudniona w tym kraju ma prawo do określonej ilości dni urlopu w ciągu każdego roku kalendarzowego. Z jakimi rodzajami urlopów można spotkać się w Anglii? Na ile dni wolnego mogą liczyć pracownicy zatrudnieni na stałe i sezonowo?

Praca w Anglii w pełnym wymiarze - ile urlopu?

Niektórzy uważają, że praca za granicą równa się z brakiem jakichkolwiek wakacji. Na początek warto wspomnieć, że wszyscy pracownicy, którzy są zatrudnieni w Anglii mają prawo do płatnego urlopu. Kluczowe jest jednak podpisanie odpowiedniej umowy. Muszą być tam zawarte punkty, które dają pracownikom możliwość otrzymania ustawowo przewidzianego urlopu. Jeśli zatem zamierzacie wyjechać w najbliższym czasie do Anglii, to powinniście skorzystać z oferty dobrej agencji pośrednictwa, aby Wasza praca za granicą gwarantowała wam nie tylko wysokie zarobki, ale także możliwość wzięcia odpowiedniej ilości dni wolnych. Osoby, które zatrudnione są na stałe, czyli wykonują zadania 40 godzin tygodniowo, mają zagwarantowane 28 dni (jest to liczba maksymalna), płatnego urlopu w ciągu jednego roku kalendarzowego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że długość urlopu jest obliczana poprzez pomnożenie standardowego tygodnia pracy, składającego się z pięciu dni roboczych, przez roczny wymiar 5,6 tygodni. Trzeba dodać, że ilość nadgodzin także wlicza się do dni urlopu, które powinien zagwarantować nam pracodawca.

Na ile dni urlopu mogą liczyć pracownicy sezonowi?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu. Oczywiście, te osoby także są uprawnione do skorzystania z ustawowego prawa do urlopu. Jego łączna ilość zależy od dni, w których jest wykonywana praca za granicą (w ciągu tygodnia). Jeśli dana osoba pracuje od poniedziałku do czwartku, to wtedy ma zagwarantowane 22,4 dni urlopu (4*5,6=22,4) na rok. W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu też kluczowa jest sama umowa. W czasie jej podpisywania należy zadbać o to, aby były tam zawarte kwestie dotyczące płatnego urlopu. Niemniej jednak, każda osoba ma prawo do skorzystania z tego przywileju i może sądzić się z pracodawcą, jeżeli te kwestie nie będą respektowane.

W przypadku pracowników dorywczych ilość urlopu (w ciągu roku) zależy od godzin, które zostały przepracowane (na tydzień). Przykładowo, jeśli dana osoba w ciągu jednego roku kalendarzowego przepracowała łącznie 500 godzin, to przysługuje jej 70 godzin urlopu (5,6*12,5 godzin tygodniowo).

Inne urlopy dostępne w Anglii

Kobiety pracujące w Anglii mogą także liczyć na urlop macierzyński czy adopcyjny. Mężczyznom przysługuje prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego. Warto dodać, że pracownicy mają również prawo do naliczania urlopu wypoczynkowego (przy jednoczesnym zwolenieniu lekarskim). Ponadto, osoby wykonujące swoje zadania w Anglii mają również kilka dni ustawowo wolnych od pracy („bank holidays”).

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2019
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij