Rozliczanie się z dochodu za granicą

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Niemal każdy, wyjeżdżający w celach zarobkowych pracownik myśli o tym, czy poradzi sobie na obcej ziemi w wielu kwestiach. Jedną z nich jest rozliczanie się z dochodu. Przepisy prawa bardzo często są trudne do zrozumienia przez laika, nie wspominając już o tym, że wyjeżdżając do Anglii, obejmuje nas również prawo brytyjskie.

Wiedząc, że temat ten może spędzić sen z powiek wielu, przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych informacji dotyczących rozliczania się z dochodów osób, które wyjechały do pracy za granicę.

Zasady, którymi musisz się kierować, uzależnione są przede wszystkim od Twojego statusu prawnego. Na jego podstawie będziesz rozliczać się z urzędem polskim lub brytyjskim.

Aby stać się angielskim rezydentem podatkowym, należy spełnić następujące warunki:

  • brak rodziny na terenie Polski,
  • pobyt w Polsce w roku nie może przekroczyć 183 dni.

Jeśli któryś z powyższych warunków nie jest spełniony, musisz zwrócić się do polskich urzędów.

Będąc rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, musisz ustalić jeszcze jedną kwestię – czy jesteś nierezydentem, rezydentem, czy zwykłym rezydentem. Pierwszy z nich to osoba, która nie przebywa na terenie kraju minimum 183 dni, rozlicza się więc wyłącznie z dochodów osiągniętych w UK.

Rezydent to ten, który mieszka w Anglii ponad 183 dni i musi rozliczać się zarówno z dochodów krajowych, jak również tych osiąganych poza granicami. W tej sytuacji jednak wynagrodzenie musi być przekazane w Wielkiej Brytanii.

Trzecim statusem podatkowym jest zwykły rezydent. Tak, jak jego poprzednik przebywa na Wyspach ponad 183 dni, ale wszystkie jego dochody opodatkowane są w kraju.

Kiedy wiesz już, do jakiego statusu się zaliczasz, wystarczy wypełnić wszelkie formalności i zeznania do urzędu brytyjskiego. Stawki podatkowe, obowiązujące w tym kraju to 20%, 40% oraz w wyjątkowych sytuacjach 50%.

Ważną informacją jest też fakt, że na Wyspach rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym i obejmuje daty od 6 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2019
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij