Derby

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od anglosaskiej frazy Deoraby, co oznacza "Wieś Jelenia".  W czasach rewolucji przemysłowej w Derby otworzono liczne zakłady przetwórstwa bawełny i produkcji tkanin.  Przemysłowy boom rozpoczął się w Derby, gdy firma Rolls-Royce otworzyła fabryke samochodową i części lotniczych  w 1907 roku. Jednocześnie w mieście rozwija się produkcja wagonów kolejowych i lokomotyw.

W 1977 roku miasto otrzymało status "city". W 1947 roku z linii montażowej zjechał pierwszy diesel-elektryczna lokomotywa w Wielkiej Brytanii.  Derby zajmuje ważne miejsce w historii ruchu robotniczego w Wielkiej Brytanii.

Największymi pracodawcami w Derby pozostają Rolls-Royce PLC, Bombardier Transportation, HeroTSC, Alstom, Toyota Motor Corporation.

Wiele osób przyciąga do miasta więzienie hrabstwa Derbyshire, zbudowane w 1756 roku, które obecnie przekształcono w muzeum. Muzeum przemysłu znajduje się na jedwabnej hucie i pokazuje przemysłowe dziedzictwo miasta i osiągnięcia technologiczne, w tym w produkcji silników lotniczych, taboru kolejowego, w górnictwie i przemyśle odlewniczym. Jedwabny kombinat w 2001 roku został wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

W Derby odbywa się jeden z największych i najbardziej masowych koncertów pod gołym niebem profesjonalnych orkiestr kameralnych.  Arboretum Derby został stworzony ze środków przemysłowca i filantropa Józefa Stratta w 1840 roku i był jednym z najstarszych publicznych parków w kraju. Projekt Arboretum Derby zainspirował twórców Central Parku w Nowym Jorku. Najbardziej ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta jest park Mark Eaton. W mieście działa kolej a noc Guya Fawkes’s co roku obchodzi się kolorowymi fajerwerkami

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2021
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij