Miasta w Anglii - Exeter

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Exeter — jedno z najstarszych miast założonych przez rzymian w Wielkiej Brytanii, obecnie jest miastem uniwersyteckim, robiące wrażenie swoim urokiem i bogactwem kolorów. Rzymianie ogrodzili swoje miasto 10-metrowym murem, a dzięki pracom renowacyjnym w czasach sasów i normanow, 75% budynków zachowało się do naszych dni. Główne atrakcje miasta to ogromna katedra, założona jeszcze w 1050 roku o długości 124 m i szerokości 23 m, z dwiema wieżami  50 m wysokości, zegarami (XIV w.), tronem biskupa (z 1470 r.), najbardziej znanymi w Anglii organami i bogatą biblioteką; budynek sądu, zbudowany jeszcze do podboju Anglii przez normanów oraz zbudowany w 1593 roku ratusz i teatr.

 

W Królewskim memorialnym muzeum Alberta, które jest największym w kraju, znajduje się również departament kultury i ochrony zabytków miasta Exeter. W muzeum wystawione są najbardziej interesujące zbiory poświęcone ochronie środowiska, archeologii, wyrobom ze srebra, ceramiki i szkła, dzieła sztuki. W oddzielnym budynku z czasów króla Jerzego są wystawione kostiumy i koronki. W muzeum morskim w Exeter znajdują się eksponaty z dawnych budynków magazynowych i miejsc do cumowania, przypominające o dniach dynamicznego handlu w porcie na rzece Ex oraz w pierwszym sztycznym kanale w Anglii.

 

Uniwersytet w Exeter (5000 studentów oraz  700  wykładowców i pracowników) jest średniej wielkości według brytyjskich standardów. Uniwersytet powstał w ubiegłym stuleciu, jak university college południowo-zachodniej Anglii, a status uniwersytetu otrzymał w 1955 r. Miasteczko uniwersyteckie znajduje się mniej niż kilometr od centrum miasta Exeter.

 

Parlament street. Długość tej ulicy od High street i do Waterber street wynosi około pięćdziesiat metrów. Ulica powstała na mapie w XIV wieku i przez długi czas była uważana  za najwęższą na świecie, w najbardziej wąskim miejscu jej szerokość wynosi mniej niż 65 cm, a w najbardziej szerokim — nieco więcej 120 cm. Po przejściu przez Parlament street do Waterber street i skrecając w prawo, znajdziesz się przed małym, średniowiecznym, kamiennym kościołem, wybudowanym pod koniec XII wieku.

 

Kolejną ciekawą miejską atrakcją to podziemne tunele. Wejść do nich można zaraz za High street, od strony Paris street. To unikatowe średniowieczne konstrukcje, które wykopano w XIV wieku, aby zapewnić miastu stałe źródło czystej wody z powodu miejskich murów. Podczas wojny domowej w XVII wieku tunele czyniły miasto podatne na ataki, dlatego zostały zasypane, ale potem je odkopano i zaczęto ich używać zgodnie z przeznaczeniem.

 

Jest to bardzo interesujące miejsce dla osób poszukujących pracy w Anglii.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2019
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij