Miasto Exeter

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

W średniowieczu miasto stanowiło potężną fortyfikację, składało się z wąskich i krzywych ulic, z których niektóre wciąż przetrwały w swojej starej części. Główną atrakcją miasta jest duża katedra, zbudowana w 1050 roku, z najsłynniejszymi organami w Anglii, bogatą biblioteką, pomnikami biskupów i tzw. Galerią Minstrels, w której niszach znajdują się grające na instrumentach anioły.

W centrum świątyni dominują ogromne trąbki organów wzniesionych tu w XVII wieku. Doskonale komponują się z utrzymanymi w prostym stylu sufitami i łukami. Na chórach świątyni warto zobaczyć tron biskupa, który ma 18 metrów długości i rozkładane krzesła ozdobione rzeźbionymi figurami mitycznych bohaterów z 1260 roku. Uważa się, że jest to najstarsza biżuteria na rozkładanych krzesłach chórów spotykana w kraju. W pobliżu głównego wejścia do świątyni, w otoczeniu zabytków i nagrobków wmurowanych w mury świątyni, stoi stosunkowo "świeży" pomnik poświęcony poecie R. D. Blackmore - autorowi słynnego dzieła "Lorna Dun". Jeśli nie chcesz niczego przegapić, skorzystaj z usług przewodnika i wybierz się na małą wycieczkę po świątyni (darowizna 2,50 £ plus 1 £ za pozwolenie na robienie zdjęć w katedrze).

Usytuowany w pobliżu katedry budynek ratusza przy ulicy High Street słynie z eleganckiego renesansowego portyku. Główna sala jest również bardzo godna uwagi i zasługuje na dokładne zbadanie. Wieńczy go przypominający łuk drewniany sufit, który spoczywa na wyrzeźbionych z drewna figurkach niedźwiedzi z różdżkami w łapach-symbol dynastii Yorków w czasie wojny szkarłatnej i białej róży. Budynek ratusza w dni powszednie jest zwykle otwarty dla zwiedzających od 10.30 do 13.00 i od 14.00 do 16.00, a w soboty od 10.00 do 14.00 (jednak może okazać się zamknięty dla zwiedzających, jeśli w tym czasie będzie używany zgodnie z przeznaczeniem). Kiedy jest spokojnie, lokalny stróż zorganizuje dla ciebie małą wycieczkę po budynku. Tuż poniżej ratusza, naprzeciwko kościoła św. Piotra – jednej z sześciu średniowiecznych świątyń w centrum miasta, znajduje się niezwykle wąska ulica Parlament Street, której szerokość wynosi tylko 25 cali od tej strony.

W XVIII wieku Exeter stał się potężnym miastem przemysłowo-fabrycznym, a nawet głównym ośrodkiem manufaktury wełnianej, w dzisiejszych czasach coraz bardziej przybiera charakter miasta handlowego. Znajduje się tu produkcja rękawiczek, maszyn rolniczych i koronek (Honiton lace).

W 1922 roku w mieście założono kolegium uniwersyteckie, które w 1955 roku w związku z uzyskaniem królewskiej karty przemianowano na Uniwersytet w Exeter. Kanclerzem uniwersytetu w 2006 roku została wybrana aktorka i prezenterka telewizyjna Floella Benjamin.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2021
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij