Miasto Northampton

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Pożar z 1675 roku zniszczył i zamienił w popiół większość średniowiecznego miasta, a miasto z epoki króla Jerzego, które wyrosło na jego miejscu, również zostało zniszczone przez rewolucję przemysłową, kiedy Northampton zostało zalane przez producentów obuwia. Ich produkty były noszone przez prawie każdą osobę w imperium – od Australii po Kanadę a także przez armię brytyjską, z którą związana jest dość niezwykła historia. W czasie Wojny Krymskiej armia zamówiła dwa okręty obuwia z Northampton, przygotowując się do rosyjskiej zimy, ale z przyczyn, które pozostały niejasne, wszystkie buty na lewą stopę załadowano na jeden statek, a na prawą stopę na drugi. Niestety, jeden ze statków po drodze zatonął – a żołnierze długo zastanawiali się, jak działa dowództwo armii.

Jak dojechać do Northampton? Ze stacji Northampton regularnie kursują pociągi do Birmingham i do londyńskiego dworca Euston, 10 minut spacerem na wschód od Market Square. Autobusy docierają do dworca autobusowego na Greyfriars, za rozległym centrum handlowym Grosvenor, które znajduje się tuż obok, na północ od Market Square. Biuro Podróży znajduje się naprzeciwko kościoła Wszystkich Świętych, przy George Road.

Rozległy, brukowany Market Square ma niezwykły, pewny siebie charakter, jest otoczony stosunkowo harmonijną mieszanką starego i nowego. Stąd para wąskich uliczek prowadzi do kościoła Wszystkich Świętych (Poniedziałek-Piątek 9.30-13.00; za darmo), którego niezwykle świecki wygląd ma charakterystyczne proporcje - portyk wsparty kolumnami, a także jego kopuła w kształcie wieży. Posąg Karola II w peruce i rzymskim stroju stoi nad portykiem, na znak wdzięczności za jego dar tysiąca ton drewna dla odbudowy kościoła po wielkim pożarze w 1675 roku, który zniszczył stary kościół.

Wewnątrz eleganckie wnętrze wygląda bardziej jak sala balowa niż kościół, od drewnianych galerii po neoklasycystyczne kolumny i sufit pokryty eleganckimi rzeźbionymi tynkami. Za kościołem znajduje się jeden z pomników Elizabeth Lutiens, duży, szorstki pomnik wojenny z 1926 roku, za którym, na St Gilles Square, znajduje się Ratusz (Guildhall), piękny wiktoriański budynek zbudowany w 1860 roku według planu Edwarda Godwina.

Northampton Museum and Art Gallery (poniedziałek-sobota 10.00-17.00; niedziela 14.00-17.00; bezpłatnie) znajduje się kilka metrów na południe od Ratusza, przy Guildhall Road, znajduje się tam przemysłowe dziedzictwo miasta w postaci wspaniałej kolekcji obuwia. Wraz z jedwabnymi butami pokojowymi, drewnianymi podeszwami i XIX-wiecznymi butami na wysokich obcasach, jest jeden z czterech butów słonia, które zostały jemu założone podczas brytyjskiej wyprawy w 1959 roku, która powtórzyła rzekomą drogę Hannibala przez Alpy do Włoch.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2021
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij