Miasto Norwich

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Jego odosobniona pozycja oznaczała, że czerpał korzyści z bliższych więzi z Holandią, Belgią i Luksemburgiem niż reszta Anglii– łatwiej było przekroczyć Morze Północne niż jechać do Londynu przez cały kraj. Lokalny przemysł włókienniczy, oparty na produkcji tkaniny czesankowej (worsted cloth), nazwanej imieniem pobliskiej wioski Worstead (Worstead), został wzmocniony napływem flamandzkich i hugenockich tkaczy, którzy w czasach Tudorów stanowili około jednej trzeciej miejscowej ludności. Po 1700 roku Norwich było drugim najbogatszym miastem w kraju po Londynie. Jednak po rewolucji przemysłowej Norwich oddał swoją pozycję północnym miastom przemysłowym: słynna firma musztardowa jest jedną z niewielu historii udanej produkcji.

Wszystko to, wraz z trwającą izolacją geograficzną, pomogło zachować większość starego planu miasta i wiele zabytkowych budynków. Lokalną dumą jest piękna katedra i nieskazitelny zamek, ale główną atrakcją Norwich są średniowieczne kościoły, około trzydziestu przysadzistych granitowych budynków, ze smukłymi wieżami i wykwintnymi kamiennymi rzeźbami wokół okien. Izolacja porównawcza oznaczała również, że populacja nigdy nie przekroczyła pewnego progu, a dziś, z 130 tysiącami mieszkańców, Norwich pozostaje miejscem, w którym łatwo i przyjemnie jest spacerować.

Norwich nie jest jednak zwykłą prowincją. W latach sześćdziesiątych Fundacja University of East Anglia (UEA) uczyniła ją bardziej kosmopolityczną i wspierała rozwój sztuki, a w latach osiemdziesiątych sprowadziła tutaj zaawansowane firmy, które spowodowały niewielki wzrost gospodarczy, ponownie czyniąc miasto jednym z najbogatszych w Anglii. Jako nieoficjalna stolica Wschodniej Anglii, Norwich leży również na skrzyżowaniu lokalnej sieci transportowej i służy jako dogodna baza wypadowa do odwiedzenia Brode, a nawet do wyprawy na północne wybrzeże Norfolk.

Wciśnięty w szeroki zakręt rzeki Wensam, Norwich odziedziczył po saksoniach nieregularny układ, co sprawia, że orientacja nie jest łatwa. Istnieją jednak trzy główne punkty orientacyjne, które pomogąznaleźć drogę - katedrę z gigantyczną iglicą, zamek Norman zbudowany na wysokości zespołu i charakterystyczną wieżę zegarową ratusza miejskiego. Katedra i Zamek są głównymi atrakcjami miasta, w tym ostatnim zawiera bardzo dobrą kolekcję dzieł sztuki. Na koniec, należy pamiętać, że niedziela jest najbardziej niefortunnym dniem do zwiedzania, jeśli chcesz zobaczyć coś poza katedrą: większość muzeów i atrakcji jest zamknięta, nie wspominając o wielu restauracjach.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2021
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij