Telford

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Telford pojawił się w latach 1960-1970 jako młode miasto, które zjednoczyło na swoim terytorium szereg wiosek, gospodarstw i małych osad. Gdy Telford ewoluuje, terytorium między tymi miastami buduje się coraz szybciej. Miasto jest więc z natury jedną ogromną aglomeracją miejską, rozciągającą się od Wellington do Shifnal i od Donington do Dawley. W wyniku tego, że Telford zjednoczył inne miasta, ma kilka wyraźnie zaznaczonych dzielnic, chociaż w rzeczywistości centrum całego miasta jest uważane za terytorium, na którym znajduje się supermarket Telford Shopping Centre i Telford Town Park.

Do Telford można dojechać z Londynu pociągiem obsługiwanym przez Virgin Trains, który kursuje dwa razy dziennie w obie strony. Można tam również dojechać z przesiadką w Wolverhampton.

Do miasta można dojechać z aglomeracji West Midlands drogą M54. Przez miasto z północy na południe przebiega również autostrada A442 Queensway (wśród miejscowej ludności znana jako Eastern Primary lub EP).

Telford Central Station i Wellington Station znajdują się na linii kolejowej Birmingham - Birmingham-Wolverhampton-Shrewsbury. Przez nie stale kursują pociągi do sąsiednich miejscowości obsługiwanych przez firmy London Midland i Arriva Trains Wales.

Telford ma długą historię i dzięki temu w mieście można zobaczyć wiele atrakcji, począwszy od ruin twierdzy z epoki brązu, rzymskich ruin, średniowiecznych rynków, przykładów życia i rzemiosła z epoki wiktoriańskiej, a skończywszy na zupełnie nowym mieście stworzonym około 40 lat temu.

The Wrekin to lokalny punkt orientacyjny, wzniesienie z ruinami twierdzy z epoki brązu. Znajduje się nieco na zachód od Wellington.

Innym ciekawym miejscem jest Ironbridge, w którym rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ jest pierwszym na świecie metalowym mostem. W pobliżu mostu znajduje się wiele muzeów poświęconych historii rewolucji przemysłowej, a także Muzeum Porcelany Colport, które jest warte odwiedzenia.

Wellington natomiast toprzyjemne miejsce handlowe z rynkiem, które istnieje od 1244 roku. Mała posiadłość Brytyjskiej Fundacji Narodowej Sunnycroft house jest doskonałym przykładem tego, jak żyli lokalni arystokraci z epoki wiktoriańskiej.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2021
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij