Wizyta w Bradford

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Samuel Lister był nie tylko przemysłowcem i wynalazcą, ale także mecenasem. Przekazał fundusze na utworzenie parku miejskiego, który został nazwany jego imieniem. Park Listera w 2006 roku otrzymał tytuł najlepszego parku w Wielkiej Brytanii. Posadzono tu wiele drzew, krzewów, rozbite kwietniki, znajduje się jezioro, na którym można pływać łodzią, plac zabaw dla dzieci, boiska sportowe do gry w tenisa i koszykówkę. W parku znajduje się również Galeria Sztuki im. Edmunda Cartwrighta oraz pomnik innego znanego mieszkańca Bradford — fabrykanta, polityka i filantropa Titusa Salta.

W mieście znajduje się wiele innych atrakcji, takich jak Katedra w Bradford, centralny plac Centenary Square, kilka wiktoriańskich budynków — City Hall, budynek dawnego centrum handlowego z XIX wieku, w którym handlowano wełną i wełnianymi wyrobami, oraz cmentarz w dzielnicy Andercliffe. Do zwiedzania w Bradford polecamy Teatr Alhambra, salę koncertową St. George Hall i Narodowe Muzeum Mediów, dawniej zwane Narodowym Muzeum Fotografii, kinematografii i telewizji.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć, co sprawiło, że miasto jest na tyle godne uwagi, należy odwiedzić Bradford Industrial Museum (wtorek - sobota 10.00-17.00, niedziela 12.00-17.00; bezpłatnie), który jest starą wiktoriańską fabryką nad brzegiem bagien i znajduje się na Moorside Road w Eccleshill, 3 mile na północny wschód od centrum. Wystawy i specjalne wydarzenia dokumentują przemysłowe dziedzictwo miasta, pokazując działające maszyny przemysłu włókienniczego, zachowane przykłady dawnych domków robotniczych i ciężkich ciężarówek, które ciągnęły różne rodzaje zabytkowych tramwajów i autobusów.

Współczesny Bradford prężnie się rozwija i chociaż nie można go jeszcze porównać do pobliskiego Leeds pod względem atrakcji turystycznych w Anglii, z powodzeniem dążył do stworzenia własnego wyglądu: planuje się odbudować całe centrum miasta i uczynić z niego park miejski i dzielnicę kulturalną. Narodowe Muzeum fotografii, filmu i telewizji (National Museum of Photography, Film and Television) i pobliska wioska modelarska Saltaire (Saltaire) są głównymi atrakcjami Bradford.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2021
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij