Wizyta w Worcester

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Worcester to historyczne miasto w Anglii na rzece Severn, niedaleko od granicy z Walią, z liczbą ludności około 100 tysięcy osób. Worcester jest centrum hrabstwa Worcestershire ze statusem city. Na miejscu współczesnego Worcester kiedyś istniała rzymska osada. Miasto zostało praktycznie zniszczone w 1041 po powstaniu przeciwko wysokim podatkom.

W XII wieku w Worcester została zbudowana katedra. W 1651 roku Worcester stał się miejscem ostatniej bitwy wojny domowej, gdzie oddziały armii Cromwella rozbiły wojska lojalistów. A Anglia na 11 lat stała się republiką.  Od 1690 roku w Worcester jest wydawana gazeta - Berrow's Worcester Journal, który jest uważana za najstarszą gazetą na świecie z obecnie istniejących. Worcester to także ojczyzna worceserskiej porcelany, w 1751 roku wybudowano fabrykę Królewskiej porcelany. W 2008 roku fabryka porcelany została zamknięta, ale w mieście wciąż istnieje muzeum porcelanowych wyrobów.

W XVIII - XIX wieku Worcester został połączony siecią kanałów z Birmingham i innymi miastami. W czasach królowej Wiktorii w mieście kwitła produkcja rękawic – prawie połowa wszystkich wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii rękawic pochodziła z Worcester. W mieście znajdowało się 150 fabryk, gdzie je prodekowano. W XX wieku większość mini-fabryk nie wytrzymało konkurencji z chińskim przemysłem i do naszych dni w mieście zachowały się tylko trzy firmy - Dent Allcroft, Fownes i Milore. Koronacyjne rękawiczki królowej Elżbiety II zostały zaprojektowane przez Emila Rich i wykonane w worcesterskiej fabryce Milore. W Worcester znajduje się muzeum rękawiczek.

Miasto zostało znacznie przebudowane w latach 60-70 XX wieku. Wiele dróg zostało rozszerzone, a budynki rozebrane. Katedra Lychgate została wyborzona, aby zrobić miejsce dla nowoczesnego hotelu i piętrowego parkingu. W centrum pojawiły się nowoczesne drogi, na jednej stronie ulicy mogą stać średniowieczne budynki, a na drugiej – nowoczesne. Za zabytkowymi budynkami stoją budynki ze szkła i betonu.  Tym nie mniej, Worcester pozostaje pięknym miastem, bezpiecznym i spokojnym. W ostatnim czasie przebudowa centrum przebiega bardziej konserwatywnie.

W Worcester znajdują się trzy duże parki: Gheluvelt, Cripplegate i Fort Royal Park. Co trzy lata w mieście odbywa się festiwal trzech chórów – najstarszy festiwal muzyczny w Wielkiej Brytanii, który odbywa się od XVIII wieku.

Od 2003 roku w sierpniu w mieście odbywa się Worcester Festiwal, obejmujący festiwal muzyczny, festiwal filmowy, festiwal piwa. Kończy się wielkim pokazem sztucznych ogni nad rzeką Severn.

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2021
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij