Czy zarobki opiekunki osób starszych wystarczą na utrzymanie?

Jeśli zastanawiacie się Państwo nad podjęciem pracy w Wielkiej Brytanii, lecz obawiacie się wyższych kosztów utrzymania, to śmiało możemy Was uspokoić. Zarobki opiekunki osób starszych z pewnością wystarczą na pokrycie kosztów zaspokojenia podstawowych (i nie tylko) potrzeb, gdyż gwarantują to obowiązujące w Wielkiej Brytanii przepisy.

 

Płaca minimalna w Anglii

Założenia polityki społecznej obowiązujące w wielu państwach, w tym także w Wielkiej Brytanii, zakładają konieczność odgórnego określenia tzw. płacy minimalnej. Oznacza ona najniższy możliwy poziom zarobków, niezbędny do pokrycia podstawowych kosztów życiowych. Kwota ta oznacza, że osoba pracująca 40 godzin tygodniowo i nieposiadająca dodatkowego źródła dochodu, może bez problemu opłacić wynajęcie mieszkania, zużycie mediów, zakup żywności, opiekę medyczną, a także do pewnego stopnia rozrywki, edukację oraz opiekę dla dziecka.

 

Living wage

Od kwietnia 2016 roku kwota living wage w Wielkiej Brytanii wynosi 7,20 GBP/h dla każdej osoby pracującej, w wieku powyżej 25. roku życia. Oznacza to – zależnie od aktualnego kursu walut - mniej więcej 40 PLN/h. Oczywiście zarobki opiekunki osób starszych są często wyższe!

 

Warunki pracy opiekunki w Wielkiej Brytanii

Zdarza się również, że opiekunka ma zapewnione zakwaterowanie i/lub wyżywienie w domu osoby, którą się opiekuje. Często udostępniany jest także samochód, którego eksploatacja i ubezpieczenie opłacane są przez pracodawcę. Należy pamiętać, że indywidualne warunki są zależne od konkretnej oferty, a często również od geograficznej lokalizacji miejsca pracy. Standardowo zarobki opiekunki osób starszych w większych miastach Anglii są trochę wyższe, ze względu na wyższe koszty utrzymania.

 

Pracuj i żyj spokojnie!

Na zakończenie warto jeszcze raz podkreślić, że niższe wynagrodzenie, niż stawka - living wage - wyznaczona przez władze państwowe jest nielegalna! Minimum płacowe pozwala każdej osobie mieszkającej, legalnie zatrudnionej i uczciwie pracującej w Anglii na godne i spokojne życie, bez konieczności martwienia się o sytuację ekonomiczną.

Dodaj komentarz

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij