Podejmując decyzje o wyjeździe… Co należy zrobić poza spakowaniem walizek?

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Jeśli dołączyliście do kolejnego miliona Polaków, którzy chcą wyjechać za granicę i nie zasypując gruszek w popiele zabieracie się za realizację tych planów, to na pewno przyda się Wam garść przydatnych informacji stanowiących swoistą check listę dla tych działań. Uwaga!! Planowanie i działania nie powinny się sprowadzać jedynie do tego co i jak spakować walizkę, a więc zaczynajmy.

 

Praca, czyli skończyły się czasy kiedy można było jeździć „w ciemno”

Randka w ciemno z potencjalnym pracodawcą w Wielkiej Brytanii nie jest najlepszym pomysłem. Od czasów pierwszej fali emigracji zmieniło się już bardzo wiele, a przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Dlatego wyjeżdżając do UK najlepiej postawić na sprawdzoną Agencję Pracy i jeszcze w kraju zapewnić sobie legalną posadę na Wyspach. Zaletą poszukiwania pracy przez agencje jest fakt, że szybko i sprawnie możemy dotrzeć do pracodawcy, pewnych i sprawdzonych ofert, poznać warunki pracy i otrzymać kontrakt na zakończenie całego procesu rekrutacji. Ze strony większości Agencji Pracy możemy liczyć również na pomoc w załatwieniu najważniejszych formalności po przyjeździe na miejsce.

Coś się kończy, coś się zaczyna

Każdą decyzję o emigracji można zamknąć właśnie w takim krótkim stwierdzeniu. Żeby spokojnie móc zacząć nowe życie w Wielkiej Brytanii, trzeba jednak umiejętnie pozamykać sprawy w Polsce, co oczywiście nie oznacza ostatecznego palenia mostów za sobą. Wprost przeciwnie. Spalić je możemy wszakże wtedy, gdy zostawimy za sobą nieregulowane przez siebie rachunki za telefon lub Internet i wiele więcej.

Jeśli w Polsce już w chwili wyjazdu żyliśmy na swoim i posiadamy własne mieszkanie, to musimy coś z nim zrobić. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem będzie jego wynajęcie. Jak jednak dopilnować wszystkich spraw właścicielskich będąc setki kilometrów stąd? A wiadomo „pańskie oko konia tuczy”. W sytuacji emigracji najlepiej zdecydować się na opcje najmu mieszkania poprzez firmę, która zajmuje się tym profesjonalnie. W ten sposób zyskujemy pewność, że mieszkanie nie stanie się ciążącym nam pustostanem, wszelkie kwestie administracyjne będą realizowane, a pieniądze będą trafiać na nasze konto.

Telefony w mojej głowie… no i Internet

Możemy jechać oczywiście za granicę z roamingiem, albo rozszerzonym abonamentem, ale to nie będzie z reguły korzystne ani dla nas, ani dla naszych brytyjskich rozmówców. Każdy operator telekomunikacyjny przewiduje możliwość zawieszenia usług abonamentowych na z reguły okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Wtedy za ten okres ponosimy jednorazową opłatę. Musimy się upewnić czy w takiej sytuacji nie zmieniają się też warunki wypowiedzenia naszej umowy. Bo jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, najlepiej ją ostatecznie w przepisowych terminach wypowiedzieć. Jeżeli mamy taką możliwość możemy zdecydować się na dokonanie cesji czyli przeniesienie umowy na kogoś innego.

Praca, chłopak, rodzina i co tam jeszcze

Jeśli chcemy zostawić za sobą pracę to załatwienie formalności będzie zależało od tego w ramach jakiej umowy pracujemy. Umowa o pracę to z reguły 3 miesięczny okres wypowiedzenia, ale zawsze można dogadywać się z pracodawcą, no i oczywiście trzeba się z nim rozliczyć np. oddać służbowy telefon czy samochód. Jeżeli jedziemy tylko na określony czas możemy poprosić jedynie o bezpłatny urlop. Warunki zakończenia świadczenia pracy na umowach cywilno-prawnych są już bardziej indywidualne.

Jeśli mamy rodzinę, partnera, dzieci, musimy podjąć decyzję czy jedziemy razem. Wielka Brytania daje tzw. benefity dopiero po określonym czasie. Dlatego wyjazd od razu całą rodziną,  może być trudny do zrealizowania ze względu na trudności z utrzymaniem się.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Oczywiście warto przebadać się i odwiedzić dentystę przed wylotem. Jednak przy dłuższym wyjeździe nie unikniemy wizyt lekarskich na Wyspach Brytyjskich. Konieczna nam zatem będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego do uzyskania w naszym oddziale NFZ i swoją drogą ubezpieczenie zdrowotne i NNW u dowolnie wybranego ubezpieczyciela.

Najważniejszy jest jednak Paszport

Jeśli chcemy pracować w UK paszport będzie nam niezbędny, bowiem tylko na jego podstawie jesteśmy w stanie otrzymać brytyjskie zaświadczenie o niekaralności, które jest w obecnych czasach potrzebne do otrzymania legalnej pracy na terenie Zjednoczonego Królestwa. Czas potrzebny na uzyskanie paszportu to nawet 6 tygodni. Uwzględnijmy to koniecznie w swoich planach zanim zdecydujemy się na wyjazd.

Dodaj komentarz

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij