Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Artykuł w katerogii:Dodany dnia:

Praca w Wielkiej Brytanii to nie tylko przyjemność zarabiania i poznawania nowych ludzi. To tez obowiązki. Jednym z nich jest rozliczenie się z urzędem skarbowym. Gdzie dokonujemy rozliczenia? Do kiedy mamy na to czas? Co wtedy, kiedy pojawiają się jakieś wątpliwości? Spróbujemy jak najdokładniej odpowiedzieć na te pytania.

Gdzie opłacamy podatek?

Wszystko uzależnione jest tutaj od tego, czy zostaniemy uznani za polskiego rezydenta podatkowego, czy też nie. Polska ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że polskim rezydentem podatkowym są osoby, które na terytorium Rzeczypospolitej przebywają dłużej niż 183 dni w roku podatkowym lub też mają tutaj ośrodek interesów życiowych. Co oznacza to w praktyce? Jeżeli pracujemy w Wielkiej Brytanii, ale w Polsce pozostała nasza najbliższa rodzina (żona, dzieci), jesteśmy rezydentem podatkowym i z fiskusem rozliczamy się w Polsce. Kiedy jednak nie mamy rodziny bądź zabieramy ją ze sobą i przebywamy w Polsce krócej niż 183 dni w roku podatkowym, rozliczamy się z fiskusem na terenie Wielkiej Brytanii.

Rezydencja podatkowa w Wielkiej Brytanii

Tutaj przepisy są naprawdę skomplikowane. Na Wyspach mamy trzy statusy podatkowe:

  • nierezydent;
  • rezydent;
  • zwykły rezydent.

Nierezydent rozlicza się tylko za dochody, które uzyskał na terenie Wielkiej Brytanii. Rezydent musi rozliczyć się z dochodu, który uzyskał za pracę w Wielkiej Brytanii oraz tę wykonywaną poza jej granicami, ale z wynagrodzeniem przekazanym na Wyspach. Zwykły rezydent opodatkowane ma wszystkie swoje dochody (także te ogólnoświatowej) na terenie Wielkiej Brytanii.

Nierezydent to osoba, która nie przebywa na terenie Wielkiej Brytanii dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym. Rezydent to każdy, kto przebywa na terenie UK wymagane 183 dni bądź średni pobyt w kraju przekracza 90 dni w każdym z czterech następujących po sobie lat podatkowych (nie wlicza się do tego okresu rok przyjazdu oraz wyjazdu).

Stawki i rok podatkowy

Na terenie Wielkiej Brytanii obowiązują dwie stawki podatku:

  • 40%;
  • 20%.

W niektórych wyjątkowych przypadkach stosowana jest jeszcze stawka 50%. Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii ma przebieg inny niż w Polsce. U nas pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W UK rozpoczyna się 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia następnego roku. Jeżeli uzyskujemy tylko dochody z pracy, nie musimy składać zeznania podatkowego – wszystko załatwi za nas pracodawca. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy posiadamy również dochody z innych źródeł, które zgodnie z brytyjskim prawem także są opodatkowane. Zalicza się do nich między innymi sprzedaż akcji oraz dywidendy.

Europejskie Centrum Podatkowe we Wrocławiu

Kiedy decyzja podatkowa wydaje się nam niekorzystna, możemy liczyć na pomoc Europejskiego Centrum Podatkowego, które mieści się we Wrocławiu. Jest to miejsce zatrudniające specjalistów w zakresie prawa podatkowego, którzy pomogą nam w sprawach spornych. Centrum specjalizuje się między innymi w zwrocie nadpłaconego podatku.

Dodaj komentarz

Infolinia: Infolinia0048 57 47 01 284 Zadzwon do nasZadzwoń do nas 

Copyright by Cekal.pl / All rights reserved © 2024
grafiqa.plScript logo
instagram
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij